LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - PUBLICA ANUNT PE FORUM FARA LOGARE
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?

In jos 
AutorMesaj
BlackHat
Vizitator




Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? EmptyDum Feb 08, 2009 9:15 pm

Stim ca de la inceperea "maniei de SEO" sau despartit webmasterii in doua grupuri. Cei care folosesc BlackHat SEO si cei care folosesc BlackHat SEO. Intre timp s-a mai format inca un grup neoficial, cei care folosesc GrayHat SEO, adica un pic din tot.

BlackHat SEO - Metode "murdare", de a optimiza siteul. De ex.: SPAM,
WhiteHat SEO - Metode "curate", de a-ti optimiza siteul. De ex.: Linkexchange, publicitate, etc.
GrayHat SEO - Metode "semi-murdare", de at-i optimiza siteul. De ex.: HiddenField, HiddenText, etc.

Deci tu pe care folosesti, sau pe care ai folosit ?
Sus In jos
wegtweg
Vizitator




Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Re: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? EmptyDum Feb 08, 2009 9:15 pm

Eu cred ca HiddenField, HiddenText sunt metode murdare, nu grey. De ce le spui gray,
daca motivatia lor e sa pacaleasca motorul de cautare, indicand un grad fals de relevanta a sitului?
Sus In jos
saweq
Vizitator




Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Re: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? EmptyDum Feb 08, 2009 9:17 pm

eu tot nu am inteles cateva chestii. Deci eu stiam k siteul se optimizeaza automat pe motoarele de cautare dar nu sunt sigur totusi. Si sa presupunem k cineva foloseste "BlackHat SEO". Este ilegal asa ceva ?Sau doar e o chestie de respect ?
Sus In jos
yktkty
Vizitator




Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Re: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? EmptyDum Feb 08, 2009 9:17 pm

Depinde de site, daca ai un site "murdar", si SEO o sa fie la fel, pentru ca-ti poti permite sa folosesti metodele amintite mai sus.

Pentru site-ul meu de productie folosesc metodele conventionale acceptate de Google, Yahoo, MSN si Ask.

Desi majoritatea dintre noi, in ceea ce priveste SEO-ul, suntem preocupati de algoritmii Google si Page Rank, am descoperit o chestiune foarte simpla: sursa paginii sa fie XHTML si CSS curata. E primul lucru pe care-l face spider-ul. Apoi citeste metatag-urile si descrierile imaginilor/butoanelor (alt, title). Dupa care ia la purecat continutul paginii sa aiba relevanta cu descrierea si keyword-urile.

Al doilea pas este partea de safety, nu uitati sa puneti aceste metatag-uri:

Cod:


Google le iubeste. De asemenea tag-urile pentru author, publisher, copyright.

Dupa parerea mea, un webmaster profesionist, inainte de a incepe un site, face un proiect si va sti din prima ce cuvinte si elemente vor fi plasate in paginile site-ului, astfel se poate intelege cu providerul textului din pagini sa-i confere o densitate a unor cuvinte in paginile specificate de el. Daca aceasta colaborare functioneaza, se numeste ca SEO e facut pe jumatate.

Al treilea aspect SEO intalnit de mine este partea de ceea ce Google numeste si adora: continutul unic.

Nu copiati de pe alte site-uri descrieri sau forme de exprimare. E.G. Free Food for your dog. Cautati inainte aceasta expresie si vedeti pe cate site-uri exista, daca e pe mai mult de cinci site-uri care par a fi oarecum de referinta si mai sunt si recomandate de Google, adio. Mai bine puneti "Your dog loves the free food".

Mai pot scrie destul, dar nu vreau sa monopolizez topicul, mai ales ca este doar un sondaj Smile

Raspunsul meu este: WHITE SEO si rezultatele apar.

PS. De curand am lasant noul meu site (vezi semnatura), vizitati-l si o sa vedeti ce inteleg eu prin optimizarea pentru motoarele de cautare si daca aveti alte idei... sunt deschis si pot la randul meu sa va ofer de mana de ajutor celor care v-ati poticnit intr-un anume punct.
Sus In jos
gertyu
Vizitator




Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Re: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? EmptyDum Feb 08, 2009 9:18 pm

Citat:Citat bobo4u
eu tot nu am inteles cateva chestii. Deci eu stiam k siteul se optimizeaza automat pe motoarele de cautare dar nu sunt sigur totusi. Si sa presupunem k cineva foloseste "BlackHat SEO". Este ilegal asa ceva ?Sau doar e o chestie de respect ?

Salutare, Bobo! Site-ul nu se optimizeaza automat in veci, daca cineva ar face un script pentru asa ceva, ar fi ceva mai bogat sau cel putin la fel de bogat ca Bill Gates Smile

Tu iti optimizezi site-ul, daca ai nevoie de ajutor, scrie-mi pe info [at] igraphix [dot] eu

BlackHat si WhiteHat SEO sunt doar niste termeni, care pot fi combinati - GrayHat SEO. Toate cele trei pot fi utile daca-s folosite in mica sau mai mare masura, in functie de continut. Totul e relativ in SEO, sunt doar cativa algoritmi care-s batuti in cuie, restul e.. organic Smile Sau platit (AdWords, platesti sa apari la cautari mai sus, etc.)

Personal nu-s adeptul BlackHat SEO, e chiar mai multa munca decat la White SEO, in plus pagina ta poate fi blacklisted de catre motoarele de cautare, sau listata ca avand continut malitios, si... la revedere.

Un SEO bun se face cu rabdare, atentie si studiu al competitiei. Restul de artificii sunt bune la randul lor, dar plasate strategic, in nici un caz sa faci abuz (spam), pentru ca riscurile sunt sa fii blacklisted sau pur si simplu spider-ii sa nu te bage in seama pentru word spamming, neconcordanta intre descrierea paginii si continut, intre titlul paginii si keywords, etc. Si ultimul nivel, no page rank si spiderii nu te mai viziteaza, ceea ce inseamna ca ai muncit degeaba si-ti ramane doar sa refaci totul si eventual sa faci reclama pe mIRC, poate asa mai aduci un vizitator, poate chiar doi Smile

Multa bafta!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty
MesajSubiect: Re: Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?   Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ? Empty

Sus In jos
 
Folosesti BlackHat sau WhiteHat SEO ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni  :: Administrarea site-ului propriu :: Optimizarea site-ului pt. motoare de cautare - seo-
Mergi direct la: