LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - PUBLICA ANUNT PE FORUM FARA LOGARE
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana?

In jos 
AutorMesaj
halva
Vizitator




Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana? Empty
MesajSubiect: Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana?   Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana? EmptyDum Feb 08, 2009 8:42 pm

Salut,

cu parere de rau pentru colegii mei webmasteri pentru care ce scriu aici nu este neaparat ceva nou si se numara printre acei oameni care stiu sa explice clientului cea ce acesta doreste sa afle si asta intr-un mod care-l face pe client sa inteleaga ce cumpara sau ce-i este oferit.
Totusi, se pare ca in Romania nu mai stie nici Dumnezeu cum se pronunta, cum se scrie si mai ales ce inseamna ce pronuntam pe site-urile noastre sau in discutii de consiliere a clientului.

Multi dintre noi stiu ca este extrem de important ca clientul sa inteleaga tot ce-i oferim, altfel nu facem altceva decat sa-i vindem un produs/serviciu cu care acest client nu stie ce sa faca si nu-i aduce deloc un profit.
Un client care nu stie ce sa faca cu un produs cumparat de la noi este un client nemultumit, un client care spune si prietenilor sau partenerilor de afaceri ce experienta negativa a facut cu webmasterul XYZ si cu produsele sau serviciile oferite de acesta.

Logic, noi nu putem sa facem cu fiecare utilizator, client sua vizitator scoala 'primara' a internetului, dar putem macar sa ne informam singuri, sa cititm ce este X, cum se numeste Y si cum se scrie Z.
...greu? Nu intelegi ce vreau sa spun in acest text? ...asa le merge multor vizitatori sau clienti ai tai, direct pe site-ul tau! Gandeste putin inainte de a descrie produsul sau serviciul oferit...


Extrem de multi pronunta cuvinte desi nu stiu ce inseamna, asa 'cred ei' sunt mai 'importanti' pentru cei care-l asculta desi ei insusi nu stiu ce spun, dar se aude a fi ceva important si cum este in Romania: "multi aud putin pricep..."

Asa si in cazul denumirilor legate de internet. Tembelismea din Massmedia vorbeste de 'branduri' - 90% dintre cititori, telespectatori si spectatori nu stiu ce este un brand si nu inteleg acel cuvant, dar se aude important, nu-i asa?
...si cand te gandesti ca stirile trebuie sa fie atat informative cat si intelese, si asta mai ales de poporul 'de rand' care nu si- facut studiul la Standford.

Deci pana la urma stimati webmasteri, care este forma corecta a ce scriem noi prin Internet?

Site sau sit?
Site-uri sau situri?
...care dintre voi stie forma corecta a acestei denumir a unei pagini de internet?

Banner sau bener?
Logic stimat webmaster: Banner se scrie - bener se pronunta!
In internet exista o norma a dimensiunilor acestor bannere, dimensiuni internationale stabilite de IAB (vezi aici)
...mai vezi unii webmasteri care-si fac plaseaza imagini in dimensiuni 'exotice' sa nu le spun prostesti, banale si rupte de realitate si le numesc atunci pe site-ul propriu 'Benerele mele' - nu te doare capul stimat webmaster cand faci ceva de acest gen?
Aici vedem ca unii dintre noi urasc a citi si a se informa singuri, de la astfel de webmasteri sa cumperi produse si servicii. Nu, multumesc!
...daca nici tu nu stii ce scrii sau ce faci, atunci ce vrei sa-mi oferi mie ca si client stimabile? Poate mai vrei si bani pentru ce incerci sa-mi oferi! Sa fim seriosi, timpul cand se vindea orice prostie au trecut, asa ca mai citeste si tu webmastere, informeaza-te!!!

Servicii web sau tamplarie termopan?
...mai sa fie, unii webmasteri chiar se urca'n tren daca_i duci la gara Very Happy
Stimabile, tu ai pierdut trenul demult. Hotaraste-te ce oferi. Cine naiba cumpara servicii web de la un geamgiu? Si la cine'i trebuie geamuri de la unul care face site-uri web?

Nu stiu daca acest punct are nevoie de un comentar, dar astfel de site-uri nu merita nici macar vizita unui client. Hotaraste-te ce naiba oferi stimat webmaster. Sau ramai la servicii web sau te apuci de geamuri, sa oferi ambele pe acelasi site arata doar ca faci de toate, si tot ce faci arata ca si site-ul tau, de proasta calitate! Altfel ai sa faci geamurile cu bara de scroll colorata si site-ul din sticla securizata!


Sunt convins ca sunt multe de spus, dar ma rezum, in viitoarele comentarii am sa dau si exemple, nu ca promovare ci ca metode de a vota cele mai proaste site-uri si ideii de site-uri din Internetul romanesc.
Sus In jos
freddd
Vizitator




Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana? Empty
MesajSubiect: Re: Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana?   Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana? EmptyDum Feb 08, 2009 8:42 pm

Salut, acesta este primul meu post.

cu parere de rau pentru mine, ca am inteles mai putin decat mi-as fi dorit din mesajul tau.
e scris exact cum scriu cei pe care-i condamni.
da un exemplu, cred ca ne-ar fi mai de folos. Vino, povesteste o situatie reala, spune-ne ce ti s-a intamplat de-ti versi naduful asa, oarecum intempestiv.
Limba romana e larga si trebuie folosita.
Cat despre clienti, ei bine, asta e deja marketing. Si eu am o vorba:
cati clienti, atatea abordari. Vorbesti despre "Tembelismea din MassMedia". Hm, mass media esti si tu, laolalta cu ziaristul de provincie, cu redactorul de la radio, cu facatorul de stiri TV. Mass mesia inseamna mijloace de raspandire in masa {a informatiei}. Si ce face un web master daca nu mijloceste raspandirea informatiilor in masa?

Ma bucur ca esta acest forum.
Sus In jos
 
Banner sau bener! Site sau sit!? Internet in limba romana?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Limba araba
» limba rusa
» Invatati limba araba singur
» Siguranta si importanta datelor tale in Internet!
» Webkinz: animalutele de plus prind viata pe internet!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni  :: Administrarea site-ului propriu :: Metode de reclama a site-ului tau in internet-
Mergi direct la: