LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni

LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - PUBLICA ANUNT PE FORUM FARA LOGARE
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Anii '90 in Romania

In jos 
AutorMesaj
falnicul
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:07 pm

Desi am trait in anii '90 nu MAI tin minte multe lucruri despre aceasta perdioada (dealtfel frumosa) a vietii mele. Asa ca cu ajutorul unor membrii as vrea sa aflu mai multe chestii despre anii '90 (nu e o chestie doar de nostalgie, am nevoie si de informatii pentru un proeict-ooops deha am spus cam multe).
Vreau sa aflu mai multe informatii despre muzica (ce melodii erau la moda in nu stiu ce perioada-asta se refera inclusiv la hip-hop si manele - nu au inceput sa-mi palca manelele, dar am nevoie de aceasta informatie, topuri muzicale, alte informatii despre artitsti), care erau salarille, cat costau bilete la tren/R.A.T.B., cat erau abonamentele la R.A.T.B., cat costa mancarea/benziba etc,, care erau preturile la electronice, ce electronice/masini isi cumparau romanii, care erau discoteciile la moda in Bucresti/Ifov, pe Valea Prahovei si pe Litoral, care era moda... puteti spune spune si comenta orice... atat timp cat are legautura cu suboiectul theard-ului.
Ce au insemnat anii '90 pentru Romania: Euro-Dance, o supradoza de libertate, conectarea Romaniei la internet (existasera si inainte de 1990 un fel de retele de internet), aparitia telefoniei mobile, mania produselor-second hand aduse din Occident (si nu poti sa zici ca unele nu erau bune ), saraciei pentru o mare partea din populatie, gerve si proteste la greu, mari scandaluri (in principal financiare), oribilele Mineriade , dezvaluirea ororoilor comunismului...
Sus In jos
liberul
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:10 pm

Ufff, nimic nu stiti Rolling Eyes

Primu' post radio privat din Romania a fost Unifan, infiintat in februarie 1990, si care in acelasi an sau in 1991 s-a rupt in doua: UniPlus si Fan Radio. Pe frecventa Vest (88-108 Mhz) erau la inceput doar doua posturi de radio: Radio Nova 22 si Delta RFI. In 1991, Radio Contact, infiintat in 1990, a trecut pe banda Vest. Legat tot de banda Vest: au mai existat de-a lungu' timpului si Radio Meridian etc. In 1994 parca, s-au acordat licente pe 10 ani or smth pt posturile de radio, fapt care s-a soldat cu mai multe urmari: au aparut Radio Total, Radio 21 si Radio ProFM si a disparut Radio Nova 22 (aveau niste emisiuni bestiale, mai ales sambata seara, cand ieseau reporterii afara si faceau caterinca de f buna calitate cu trecatorii).

Eurodance, rap/hip-hop, tehno si pre-manele/lautareasca, asa s-ar putea caracteriza Romania anilor '90 dpdv muzical. Abia de prin 1998-1999 au inceput sa apara si la noi (si in acelasi timp si in Europa) melodiile soul, r&b si alte asemenea jeguri americane pe care nu le suport - unu' din motivele pt. care nu ma mai uit deloc pe MTV-u' din ziua de azi, complet americanizat.

Legat de pre-manele/lautareasca, cea mai populara formatie pana in 1989 erau cei de la Azur cu "Se marita Mona mea, "Trenul vietii" si "Printisorul meu, te visez mereu". Dupa Revolutie au aparut doua formatii, cele mai importante, una' era Albatros, la a doua imi scapa numele. Naste apoi a plecat de la Albastros prin 1994-1995 unde a facut o noua trupa Parshi Vee() - atat Albatros, cat si Parshi Vee au disparut din scena muzica romaneasca un an mai tarziu.

Perioada 1996-1999 a fost epoca cand practic s-a reinventat muzica romaneasca. Pentru prima data, puteam auzi si altceva in afara de muzica "usoara" si lautareasca. Atunci au aparut Racla, Parazitii si BUG Mafia. Atunci au aparut primele trupe dance si pop: T-Short (ei au fost primii), Genius, Valahia, 3SE etc. De fapt, in spatele miscarii dance se spune ca a fost un DJ roman de prin Germania care s-a (re)stabilit in tara prin 1995, in Cluj: DJ Phantom - el a mai creat piese (unele foarte bune) si pt. alte trupe.

"Dupa Revolutie, incercarile sezoniere, de ocazie, ale noilor cantareti de manea capata rezonante extraordinare datorita concertelor care se organizeaza periodic. Caseta audio inregistrata si lipsa legislatiei precise in domeniu multiplica masiv albumele formatiilor, precum si grupurile de manelisti. Fara promovare radio sau la tv sau in ziare muzica formatiilor precum Albatros, Azur, Generic, Tomis Junior, Tineret 2000 devine muzica nr. 1 in orasele din Romania. Se promoveaza de la o taraba la alta, de la o statie de autobuz la cealalta, de la un afis la altul. Albumele nici macar nu aveau nume, erau simplu intitulate "2" sau "5", ca si cum ar vrea sa spuna ca de la album la altul se fac treceri de stil, apar diferente. Formatia Azur condusa solistul vocal Nelu Vlad, de exemplu a inregistrat nu mai putin de 26 de albume; formatia este dealtfel cunoscuta pentru hituri precum "Printisorul meu", "Cenusareasa", "Mona". Acum un an sau doi au scos un album care reuneste cele mai cunoscute melodii."
Sus In jos
georgel
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:12 pm

am lucrat vreo 3 ani in "preoteasa" si exact atunci cand au explodat formatiile romanesti de muzica pop-dance, hip-hop.
racla au fost primii care au aparut - in 1995. era parca "rapperi albi concep legal avertismente" cu legatura directa la NWA (niggaz with attitude). pe atunci lumea buna se strangea la TNB pe scari, nu ca acum in romana. apoi au urmat trupele de dans "panterele negre" si diversi b-boy. cei care mergeau prin moxa, power, mozaic, calisse, r2 e imposibil sa nu ii cunoasca.
in 1990-1991 a explodat new wave in romania, depeche, cure, u2, billy idol - rupeau discotecile cu piese scoase si cu aproape 10 ani in urma. apoi a urmat marea masa de muzica romaneasca scoasa pe banda - negative de pe vreo pianina cu beaturi si versuri de toata jena. t-short, romania, k1, class, genius (am si acum un CD original PROMO distribuit de ei). parca ii vad si acum in spate la scena la preoteasa la vreun bal de boboci unde cantau pe 200-300.000 lei (asta in 1996-1997). daca e sa stau sa caut colectia mea de casete din vremurile alea scriu 2 pagini aici cu toate genurile si topurile din vremea aia. e o perioada super lunga de acoperit, 10 ani in care s-a evoluat enorm. cred ca a fost cel mai mare BOOM din sec.XX in toate categoriile - internet, transporturi, medicina, sport, muzica ... cand ma pun si ascult un snap sau technotronic sau m-people, take that, nkotb ma apuca melancolia. tin minte ca stateam zilnic de la 17 la 21 in discoteci si nu ma plictiseam. acum dupa 2 ore maxim plec daca nu am ceva la bord care sa ma faca sa raman. heh ... pot sa vi-l aduc pe DJ Leco - el poate sa va spuna mai bine cum era treaba cu muzica. lucreaza in discoteci din 1989 si stie ca si mine amploarea evenimentelor.
concertele (m.jackson, eros ramazzotti, prodigy, joe cocker), petrecerile din regie, lipsa telefoanelor mobile si implicit a unei belele in plus faceau ca totul sa fie senzational. lumea interactiona altfel, nu era goana asta dupa bani, case si masini, se cauta distractia, gashca ...
heh ... cand au aparut pagerele motorola si cele free coca-cola ce nebunie era ... telefoanele mobile au aparut tarziu ... 1997-1998 - caramizile motorola si ericsson.
Sus In jos
remus
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:16 pm

ce-mi aduc io aminte a fost avalansa de tot felul de cacaturi de imediat dupa 89. coca cola la sticla de plastic (doamne ce minune...) dozele de suc sau bere. mi-aduc aminte de tot felul de marci de bere fantoma gen guldenburg sau altele de genu' asta. dup-aia a fost concertu' lu' michael jackson din 1992care a declansat o adevarata isterie si parca tot in 92 concertu' de pe Dinamo 2 cu nazareth si nu mai tin minte cu mai cine. a fost misto ca am auzit o mare parte din concertu' asta (locuiam in floreasca in perioada aia)
tigarile tin minte ca un pachet de kim era 300 de lei in 1993.
berea stiu ca prin 95 (cand am inceput io liceu') era cam 500 de lei la halba (bine era penala, avea gust de sampon). pretu' asta il stiu ca atat era la o bodega jenanta de la tricodava unde se mai strangeau rockerii cartierului. pe urma in liceu au fost bautele cu celebrul florentino, arad si visinata aia de la zarea.
nu mai tin minte deloc cat era un bilet de autobuz. cat despre tzoale era invazia chinezariilor alora cu marci de seama ca reobek, neki sau abibas. io de ex am fost incantat cand mi-am luat printr-a 10-a sau a 11-a o pereche de sprandi...
aaa, era sa uit. conflictele din 91-92 intre rockeri si depecheri de prin centru. camasile verzi pe care era scris cu pixu' sepultura sau iron maiden (o ramasitza a anilor '80...)
Sus In jos
BlackLor
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:18 pm

In '92 un Oltcit era 600.000 lei
Oltcit 11 RL (Romanian Luxury)
Si apoi s-o scumpit undeva la 800.000 parca spre sfarsitul anului.

MAXI-TAXI 504 era 100 lei (prin 93 asa cred nu mai stiu exact exact dar p'aproape) Aparusera IVECO!

Era nebunia aia cu Turcia, fete de dansau la turci, Turci prin Romania.
Explozie de produse "Kent" - Olips, Turbo, Bonibon

Invazie de "bisnitari" pana au venit minerii ca apoi s-au evaporat. Peste tot vedeai masute pliante de picnic cu diverse, cafea, guma, all kind of shit.

Prin scoli era moda "controlatului". Erau monedele alea handicapate de 10 lei (cu ramura de maslin), 20 lei (cu Stefan cel Mare), 50 lei ( cu Al. I. cuza) si 100 cu Mihai viteazul si alea de 100 erau grele si daca "sareai" se auzeau zbbaang zbbang zzbbbaanngg

Jucam liniutza, gropitza, lantu' si portofele pe surprize, bani sau cartonase de chibrit (jocuri in voga in da' hood)

Manele ... Adrian Copilu Minune era undeva in Stefanestii de Jos, era un neica nimeni il luau astia cand se imbatau sa cante prin Afumati prin bodegi sau pe la baute. Apoi a scos el caseta si s-a lansat asa....cred ca am prima caseta a lui.. oricum primele sigur. SI NU SUNT MANELIST!
Dan Armeanca era cu muzica atunci si in rest alea vechi cu
"C'asa bea Mitropolitu cu paharu si cu litru"
"Se marita Mona mea"
"Cenusareaso"
"Marinela (parca) spune drept cine te-a muscat de piept"
"Te cunosc dupa sandale ca esti dama de locale"
"Foaie verde solzi de peste toti tiganii ma iubeste"
"Stau in unitate fac taras pe coate... etc" .. Albatros d'astea (cine stie cunoaste)

Mai de tineret asa era moda Vanila ICE (freza cu motz si fixativ normal : FARMEC SA). Vanila ICE, MC Hammer, 2 Unlimited, Tehnotronic, Criss Cross.
Care era mai "rau" asa avea "geaca de blugi" turceasca si scria cu pixu pe spate "METALICA" sau "AC/DC"

Cu fetele iesea lumea la un "TEC" sau "FRESCO" si o amandina sau profiterol (la cofetarie)

Reclama cu: "Pepsi la litru! Care Nea-Nicu?"


..hmmm. Cand imi mai aduc aminte ceva interesant mai scriu.


aaaa... si ne plimbam cu Pegas Kent (ala cu coarne gen Harley) sau cu Pegas cu robinet la mijloc ... eu aveam o Ucraina. Mai erau Ural si Tohan (biciclete fireste)
Sus In jos
remus
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:19 pm

Sa nu uitam Campionatul Mondial ITALIA'90 .

Eu si acuma cind aud "Gianna Nannini- Un' estate italiana" am asa o nostalgie a campionatului ala , cu Hagi , Gabi Balint , Lacatus . Cu nenorocitul ala de portar irlandez Bonner care ne-a ingropat la penalty-uri.
Cu Donadoni , Toto Schillaci si Baggio intr-o echipa fabuloasa italiana care nu a mai ajuns pina la urma sa dispute marea finala mult anticipata cu RFG-ul lui Matheus,Voller si Klinsmann.

Si of course , reclamele de la Italia 90 , alea cu Adidas Torrsion si Panasonic nu stiu cum.


Si ca veni vorba de monezi, va mai aduceti aminte de moneda aia aramie mica de tot de 1 leu ?
Sus In jos
Kek
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:20 pm

As mai adauga la cele de mai sus, din experienta proprie:
revista Pif si Hercule, Bamse, Flintstones si alte tampenii;
soldatei de 1200 lei la care puteai misca picioarele, mainile si capul (cu diferite accesorii), jucarii aduse din afara: transformers, batman, x-men, action-man;
HC-uri (sau cum le zicea), joc pe TV Terminator, Nintendo, Sega (fake-uri evident), primele Gameboy-uri;
revistele: Game Over, Computer games, Level mai tarziu, PC gaming (actualul XtremPC), primele comics-uri din afara (X-men si X-factor) si cele traduse la noi (Batman si inca una parca);
patine cu rotile, biciclete Pegas sau bulgaresti, skate-uri gen anii '80 de la americani;
seriale gen McGyver, Verdict: crima, Dosarele X, Cartoon Network la greu, RaiUno si inca un post tot in italiana;
Cd-uri piratate aduse de la bulgari si vandute prin targuri ('96-'97);

Cam atat imi amintesc atm.
Sus In jos
metal_he
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:21 pm

Opel Calibra era in productie, BMW-ul E30 facea legea, motoare vedei rar... tin minte ca pe Theodor Pallady erau in permanenta liniute, si cand se aliniau aia seara si plecau in tromba, saream toti din banci calare pe geamuri sa vedem ce masini erau....
Si acum tin minte tarabele cu casete si geci de piele, catarame, scrumiere cu cranii si concerte video, care incepeu de pe la Patria si tineau pana la Romana, un adevarat focar de rockeri, casetele VIVO cu GunsN'Roses - Best ballads, televizorul GoldStar, bicicleta Pagas, excursiile cu clasa, lichiorul Boero, reclama la pasta de dinti NORVEA, gardiana 10, concertele cu Timpuri Noi, Cargo, Iris, Pheonix, coniacul Napoleon, circul foamei din vitan (actualul Mall) unde ma jucam cu cornetele - curios, asta n-a zis nimeni - tzeava cu cornete - CS-ul real, sau paintball de cartier, cheia de gat, fotbal cu minge de 35 sau duminica cand ieseau si baietii mai mari, jucam cu ARTEX, televiziunea prin cablu, Rai Uno, Canale Cinque, Pro Sieben, Mtv, Tv Soti, banca din generala scrisa cu tot felul de markere, prezervativele, jocul frunza, concertul Metallica, elefanteii aia din plastic cu care stropeau, Petre Magdin si Intalnirea de la Miezul Noptii, lansarea Atomic TV si explozia de muzica dance romaneasca, Adrian Copilu Minune si Carmen Serban (unde jucam biliard cand chiuleam numai asta se auzea), sedintele cu parintii, gecile de motor, ciocatele, pletele, ura dintre rockeri si rapperi si depechistii care erau mereu alergati, adidasii aia albi de la pionieru cu limbile mari, emisiunile de la radio, ascultam ca dementu' 4 ceasuri rele, devenita apoi 3 ceasuri rele de pe radio21, prezentata de Vadi Rush. Mai ascultam Midnight Killer facuta de Andrei Gheorghe si Rondul de noapte cu Razvan Exarhu, berea ieftina la halba, ghiozdanul cu US Army, pixul creion de 0,5 Mycro turcesc, saharienele, pepene mancat iarna, inghetata cu fistic mancata la mare, femeile topless de pe litoral, chilotii tanga, treningurile de fas Sergio Tacchini, Pati-Bar-urile, salile de pockere, culoarea "verde fosforescent", brifcor, chestiile din plastic de unica folosinta pe care toata lumea le strangea, reclamele la telefonele erotice si la tot felul de concursuri tepe, Caritas-ul, reclamele luminoase din centru, punk-erii, valutistii, certificatele de actionar, disponibilizarile in masa, spaga peste tot, cafeaua vidata, tarfele, radio-casetofonul Stereo Spatial, Angela Similea, glumele lui Puiu Calinescu, Tele-eurobingo, McDonald's-ul, pizza, filmele romanesti...
Sus In jos
La_Bouce
Vizitator




Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania EmptyMier Feb 04, 2009 11:22 pm

In anii '90 baietii purtau ghete negre semi-bocanc cu tablite nichelate pe bombeu.Cei care nu aveau bani de astfel de ghete cumparau o simbioza intre tenisi si pantofi numita "Tractoare",dupa talpile cu relieful foarte pronuntat.
Fetele purtau saboti sau cizme cu talpa foarte inalta,gen "ortopedica".
Tunsoarea bross la baieti,gen Will Smith in "Fresh Prince".Tunsoarea "paj" la fete,luate pe ceafa cu masina de tuns +1.
Ace of Base,Salt'n'Pepa,Guns,Metallica,Nkotb,East17,2Unlimited,La Bouce,Real McCoy.
Curentul jungle,"Firestarter" si "Come take my hand" rupeau toate discotecile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anii '90 in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Anii '90 in Romania   Anii '90 in Romania Empty

Sus In jos
 
Anii '90 in Romania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Termopane-romania
» Termopane-romania
» TERMOPANE ROMANIA WWW.TERMOPANE-ROMANIA.COM
» Cele mai bune oferte de AFFILIATE disponibilie si in romania.
» Alerta de gradul zero in toata Romania! Au disparut zeci de mitraliere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIBERTATEA - FORUM CU ANUNTURI - imobiliare, matrimoniale, auto, hoteluri, pensiuni  :: Diverse :: DISCUTII CU CARACTER GENERAL-
Mergi direct la: